07 Ekim 2008

"bir tuz denizi şarkısı""When a fortune-telling friend of his mother read his palm, she noticed that he had no 'Fateline'. The young Corto thereupon took his father's razor and single-handedly cut a line of Fate to suit him..." yani mealen, "Corto'nun falına bakan annesinin bir arkadaşı, gencin avucunda hayat çizgisi olmadığını görür. Bunu duyan genç Corto, sükunetle gider babasının usturasını alır, avucunu açar ve tek hamlede kendine güzel bir hayat çizgisi 'yapar'!", diyesi.

kabul edelim, bazı yaralar insanın eline uyar. bacağa yara o kadar uymaz mesela (diz hariç mi demeli?), yüze nadiren uyar ama bazı yaralar işte insanın eline uyar. ya bıçak -ya da her neyse- iyi oturmuştur ele, ya şık bir kesiktir ya da kalan iz sanki iz değil de hep oradaymış gibidir.

her durumda Corto olmak o kadar da kolay değildir.

8 yorum:

Libro de trabajo dedi ki...

Bay Corto ile 2 seneye varıyor tanışıklığımız... Raflardaydı ne zamandır, hatırlattınıs, alıp okuyalım

pluie dedi ki...

iyi de bu sayfada corto'yu hatırlatan sadece bir tuz denizi şarkısı değil ki... profil resmi kurtuba'dan avrupaya romantik bir denizciyle yaptığımız yolculuğu hatırlatmıyor mu hepimize?

ben dost çevirilerinden okumuştum onu.

http://www.dostyayinevi.com/TR/Ana/Kitap.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF199F0C581E769F43

Adsız dedi ki...

yara... tuz... tuz denizi...

peki ya yaraya tuz basmak?

(bu arada diz kesin hariç tutulmalı)

kafcamus dedi ki...

"oku, okut, abone ol, abone bul" vardır bilenler bilir:)

ayrıca suyun dışında olmayı içinde olmaya tercih eden bir insanım kişisel olarak, kayıtlara geçsin.

beri yandan, adsız, bilmem siz hiç denediniz mi ama ben küçükken bir seferinde kanaması bir türlü dinmeyen bir parmak kesiğim için eve gidip anneye ağlamak delikanlılığı bozacak diye önce tütünü denemiş sonuç alamayınca tuzu basmıştım. çok yakar, feci yakar diye kalmış aklımda.

diz kesin hariç tabii, bir de belki dizin arkasındaki kedi tırmalaması izleri...

Adsız dedi ki...

Ben sizi hep okuyorum zaten sevgili Kafcamus... Ben suyun dışında olabilmeyi çok isterdim şahsen. Ama nerde o cesaret. Genelde kendim içinde, kafam dışında takılıyorum.
O da zor bişi. Bir daha ki yarama tuz basıp bir deniycem ne kadar acıdığını bilahare bildiririm.

kafcamus dedi ki...

muhterem adsız,

bana bir zamanlar bir adsızımız daha vardı ona a.a. derdik. bundan sonraki gelişlerinizde sizi çıkarabilmem kolay olsun diye size de y.i.y.d. diyelim mi, "ya içindesindir ya dışında" manasında:)

ayrıca esas cesaret suyun içinde olmaktır sanırım. tuz-yara izlenimlerinizi de bekleriz tabii...

Adsız dedi ki...

Bana bulduğunuz ismi hiç beğenmedim. Murathan Mungan'ı hatırlattı ki kendisinden hiç hazzetmem. Ayrıca bir de ymca geldi aklıma. O daha da beter. Bana lutfen daha duzgun bir isim bulun Sevgili Kafcamus.

kafcamus dedi ki...

e yahu o zaman siz kendinize bi isim takın, yorumları öyle imzalayın. m.m.'ı ben de sevmem o ayrı.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...